Remont małego mieszkania

Podziel się tym z innymi

Czy małe mieszkanie to wyzwanie?

Z pewnością tak i z pewnością dużym wyzwaniem jest remont małego mieszkania.

Jednak chciałam Wam podsunąć kilka rad, tricków które pomogą Wam wyciągnąć z niewielkiej przestrzeni jak najwięcej, powiększyć ją optycznie i uporządkować. Dla mnie największą satysfakcją jest urządzanie właśnie takich małych mieszkań, kiedy efekt moich działań jest najbardziej widoczny.

Tak więc co możecie zrobić, a czego powinniście unikać?

Remont małego mieszkania

Przeszkody

Remont małego mieszkania

Wyburzcie niepotrzebne ściany, usuńcie niepotrzebne drzwi. Jeśli to możliwe, wyburzcie nadproża i powiększcie otwory drzwiowe. Nie stosujcie podwieszanych sufitów. Jeśli możecie, połączcie kuchnię z pokojem dziennym.

Zamiast ścianami, dzielcie pomieszczenia ściankami ze szkła, mobilnymi parawanami lub ażurowymi regałami. Wnętrze będzie bardziej przestronne, jaśniejsze i będzie sprawiało wrażenie większego.

Spójność i podziały

Starajcie się nie stosować niepotrzebnych optycznych podziałów przestrzeni. Tam, gdzie możecie, zastosujcie te same nawierzchnie podłogowe. Niech wnętrza płynnie przechodzą jedno w drugie. Nada to całemu mieszkaniu spójności i harmonii. Najlepiej zastosujcie również w całym mieszkaniu ten sam kolor farby. Odstępstwem mogą być pojedyncze ściany, na których można nakleić lustro, położyć fototapetę z wrażeniem głębi. Jednak, jeśli macie ochotę np. na wzorzystą tapetę, wybierzcie taką z drobnym delikatnym deseniem. Ta sama zasada dotyczy tkanin.


Jeśli kuchnia jest częścią salonu, zadbajcie, aby była z nim spójna – w kolorystyce oraz dobranych materiałach.

Jasne kolory

Remontując lub urządzając małe mieszkanie zdecydowanie postawcie na jasne kolory. Powinny one dominować w pomieszczeniach. Może to być biel, ale jeśli nie czujecie się z nią pewnie, świetnie będą się prezentowały także wszystkie off-white’y, pastele, jasne egg shelle, czy jakkolwiek je nazwać;)

 

Jeśli macie jasne słoneczne mieszkanie możecie zastosować barwy chłodniejsze, a jeśli słońce nieczęsto do Was zagląda, zastosujcie odcienie cieplejsze. Nie znaczy to, że w ogóle nie powinniście używać ciemnych kolorów. Zawsze możecie te jasne skontrastować przysłowiową kroplą czerni, czy innej ciemnej barwy. Ważne jednak, aby nie występowały one w zbyt dużej ilości czy na całych ścianach.

Remont małego mieszkania

Powierzchnie

Kolejny trik na powiększenie niewielkiej przestrzeni to powierzchnie – połyskliwe, lakierowane, szklane. Sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przestronne, nabierze „oddechu”.


Powierzchnie lustrzane szczególnie powiększą przestrzeń, nadadzą jej głębi i trójwymiarowości. Bardzo lubię stosować ten zabieg w małych toaletach – wówczas koniecznie kładę lustro na całych ścianach.


Możesz wyłożyć lustrem całą ścianę lub powiesić duże lustra w kilku miejscach. Lustra powieszone naprzeciw okna szczególnie rozjaśnią mieszkanie.

Jeśli znaczenie ma dla Was obieg dobrej energii we wnętrzu, wg Feng Shui nie powinniście wieszać lustra w sypialni.

Remont małego mieszkania

Zabudowy stolarskie

W przypadku remontu małego mieszkania warto wykorzystać każdy cm2. Lepiej więc zamiast wolnostojących mebli postawić na zabudowy stolarskie, w których można pomieścić wiele rzeczy. Jeśli to możliwe, wydzielcie garderobę. Jeśli nie, wstawcie funkcjonalną szafę na zamówienie – do samego sufitu, taką, która wykorzysta całą możliwą do zabudowy przestrzeń, a także pomieści wszystkie Wasze rzeczy. Na wysokich półkach możecie ustawić rzadko używane rzeczy, ubrania z minionego sezonu, walizki, narty itp.

W małych mieszkaniach dobrze sprawdzą się przesuwne drzwi.

Źródło zdjęć w artykule: Pinterest

Meble

Urządzając małe mieszkanie warto zaprzyjaźnić się z pojęciem minimalizmu. Mniej często znaczy więcej. W takiej przestrzeni pełnej oddechu będziecie czuć się lepiej. Nie kupujcie więc wiele. Planujcie. Wasze wnętrze musi być przede wszystkim funkcjonalne. Wybierajcie niewielkie, lekkie optycznie, mobilne meble, na wysokich nóżkach, łóżka z pojemnikiem (przestrzeń nad wezgłowiem też warto zabudować szafkami lub półkami), sofy z funkcją spania oraz zabudowy do samego sufitu. W łazience wykorzystajcie przestrzeń pod umywalką oraz nad geberitem. Tam również można zaprojektować funkcjonalne zabudowy.

Światło

Wpuszczajcie do pomieszczeń jak najwięcej światła dziennego. Przesłaniajcie okna delikatnymi, cienkimi, przeziernymi firankami. Nie stosujcie ciężkich optycznie zasłon, ani rolet z grubych tkanin. Zadbajcie także o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Korzystne będą tu ukryte źródła światła, listwy ledowe, oświetlenie wbudowane w sufit, plafony, kinkiety, małe lampki, ale także oświetlenie wyodrębniające strefy funkcjonalne wnętrza. Najlepiej wybierzcie przeszklone drzwi, np. z szybami z mlecznego szkła, tak aby światło dotarło tam, gdzie to tylko możliwe.

Planujcie, biorąc pod uwagę wszystkie lub większość powyższych porad. Tak urządzone wnętrze będzie funkcjonalne i przyjemne do mieszkania.

Powodzenia 🙂

 

Jestem certyfikowaną home stagerką i stylistką wnętrz. Przygotowując nieruchomość do transakcji pokazuję, jak można wydobyć jej atuty za pomocą odpowiednich zabiegów dekoratorskich, przy niewielkiej inwestycji. Dzięki tym zabiegom nieruchomości sprzedają się i wynajmują szybciej i korzystniej.

Zapraszam do współpracy!

Facebook

Najnowsze wpisy